Złom w domu – w jaki sposób się go pozbyć?

Budownictwo

avatarAutor:

Dzisiaj ekologia powinna być istotnym elementem życia każdego człowieka. W następstwie tego także wkracza ona w niemal każdy aspekt jego egzystencji. Od niedawna ideą na prowadzenie ekologicznego trybu życia jest posiadanie tak nazywanego domu pasywnego. Jest to budynek, który ma nadzwyczaj małe zapotrzebowanie na energią grzewczą, dzięki czemu do minimum sprawdzona zostaje eksplantacja naturalnego środowiska przez niewielkie wykorzystanie energii elektrycznej czy opału. Domy pasywne wytwarzają mniej dwutlenku węgla, jaki ma zgubny wpływ na środowisko.

W jaki sposób działa taki dom? Przede wszystkim ogranicza się wydostawanie ciepła na zewnątrz dzięki szczelnej budowie, a też stara się wybudować w taki sposób dom, żeby biernie chłonął ciepło z zewnątrz (np. z energii słonecznej przez obszerne okna ustawione w kierunku południa). Istotna jest też sama bryła budynku – powinna być zwarta, albowiem w owym czasie także redukowane są ucieczki ciepła na zewnątrz. Na dodatek warto pamiętać, iż dom pasywny nie jedynie jest bardziej ekologiczny od innych budynków, jakkolwiek też mnie drogi w utrzymaniu. Recykling jest pojęciem legendarnym całemu polskiemu społeczeństwu – tak, jak złom warszawa. Wszyscy zdają sobie sprawę, że jeżeli to możliwe, warto jest wykorzystać powtórnie zużyte surowce. Recyklingowi poddawanych jest wiele materiałów, np. plastik, niektóre metale, papier czy nawet ciepło. Niemniej jednak należy pamiętać, że żeby recykling był w ogóle możliwy, ważna jest słuszna segregacja śmieci. Ułatwiają ją odpowiednio oznakowane zbiorniki na odpady m.in. na szkło barwne, szkło białe, papier, makulaturę lub plastik.

Segregacja śmieci ma namacalne korzyści dla naszego środowiska – to nie wyłącznie ożywcze powietrze (zmniejsza się ilość dwutlenku węgla w powietrzu skutkiem mniejszej produkcji surowców), więcej zieleni i lasów (jakie nie są wycinane do produkcji papieru) oraz czysta gleba (bez rozkładających się odpadów). Ekologiczny tryb życia to również bezpośrednie korzyści dla osoby segregującej śmieci: mniejsze opłaty za wywóz odpadów (wywożenie posegregowanych śmieci nic nie kosztuje), a za zaoszczędzone pieniądze możemy coś nabyć czy też, jeśli oszczędza nasz spółdzielnia, ma prawo ona coś wyremontować lub zainwestować w ocieplenie budynku.

Dodaj komentarz