Własny ogródek działkowy – z jakiej przyczyny warto?

Dom i Wystrój

avatarAutor:

Bez względu na porę dnia i roku dostrzega się krzątających się konsumentów po sklepach oraz marketach zajmujących się artykułami ogrodniczymi. Wniosek z tego taki, że nie brak u nas fanatyków ogrodów i ogródków. Zajmowanie się parkiem jest niewątpliwie zajęciem relaksacyjnym i zdrowym ze względu na przebywanie na ożywczym powietrzu. Rezultatem prac ogrodniczych, także tych amatorskich jest podniesienie estetyki swojego otoczenia, a w pewnych momentach posiadanie własnych plonów w postaci owoców oraz warzyw – więcej o ogrodach na https://nowoczesnyogrod.com.pl/. Miłośnicy roślin zakładają mini ogrody nawet na balkonach w blokowiskach.

To właśnie dzięki umiejętnemu doborowi roślin, a następnie ich systematycznej pielęgnacji można posiadać ukwiecony balkon od wiosny aż do późnej jesieni. Naznaczenie balkonowego ogródka o iglaki i rośliny zimozielone zezwala na cieszenie się zielonością za oknem przez cały rok, i to zielenią w pojedynkę wyhodowaną. Nawet jeżeli balkon umieszczony jest od strony ruchliwej ulicy i nadaje się do przesiadywania, dzięki roślinom stanowi zielony bufor między mieszkaniem a miejskim hałasem oraz kurzem. Jednym z ewenementów odróżniających nasz kraj od innych jest zjawisko pracowniczych ogródków działkowych.

Zaistniały one po wojnie, jako jeden z przejawów nacjonalizacji zakładów przemysłowych oraz całego należącego do nich majątku. Na fali działań socjalnych oraz pro pracowniczych, tereny przylegające czasami jawnie do zakładów oraz leżące w centrum miast, dzielono na malutkie działki przydzielano pracobiorcom na wieczyste użytkowanie bądź też wyraźnie sprzedawano. Powstały w ten sposób enklawy ogródków działkowych otoczone przez rozrastająca się infrastrukturę miejską. Umowy podpisane z właścicielami działek były tak sformułowane, że nie przewidywały wypowiedzenia ze strony państwowej i odzyskania gruntów, nieraz niezwykle potrzebnych z punktu widzenia rozwoju miasta.

Działkowicze zorganizowali się w stowarzyszenia, które efektywnie walczą z próbami likwidacji ogródków działkowych. Kompleksy te nie wyglądają celowo estetycznie, bowiem posiadają chaotyczne zabudowę, bez jakiegokolwiek ujednolicenia i usystematyzowania.

Dodaj komentarz