Właściwości stali, blachy i sposoby ich obróbki

Dom i Wystrój

avatarAutor:

W największym stopniu powszechnym oraz zarazem popularnym rodzajem z rodziny metali jest naturalnie tzw. stal. Powstaje ona w skutku stopu żelaza i węgla, gdzie jego kompozycja nie przekracza 2%. Prócz tego w wielu przypadkach dodaje się również inne metale w celu ulepszenia atrybuty, w większości wypadków są to takie metale jak: chrom, nikiel, mangan, wolfram, miedź, molibden oraz tytan.

W przypadku kiedy stop zawiera takie elementy jak: siarka lub azot, są to zanieczyszczenia powstałe w wyniku reakcji. Stal otrzymuje się z tzw. surówki, jaką tworzy się z podanych wyżej składników, a nadrzędnym miejscem do tego jest oczywiście specjalna huta, gdzie fabrykuje się również inne typy stopów metali – wypróbuj hardox 600. Do tego, żeby powstał stop niebezużyteczna jest wysoka temperatura, jaką otrzymuje się w specjalnych piecach, mogących rozgrzać się nawet do około 1500 stopni. W powszednim życiu, na każdym kroku spotykamy dużo typów artykułów stalowych, jest to materiał nadzwyczaj wytrzymały i zarazem powszechnie wykorzystywany w wielu dziedzinach życia. Do tego, by uzyskać jeszcze bardziej wytrzymały stop, wykonuje się szczególny proces zwany hartowaniem. Wszelkie stopy różnych rodzajów metali podzielić wolno na parę kategorii, pod względem wielu różnych elementów fizycznych, mechanicznych jak także chemicznych, a też zastosowania. Pierwszym oraz zarazem kluczowym podziałem dotyczącym stali jest skład chemiczny.

Tu wyróżnić wolno następujące rodzaje: stal węglowa (nisko, średnio lub też wysokowęglowa) oraz stal stopowa (nisko, średnio, wysokostopowa). W następnej kolejności pod względem zawartości węgla oraz struktury mamy: stal podeutektoidalną, eutektoidalną oraz nadeutektoidalną. Stopień czystości stopu obejmuje: pospolitą, wyższą lub też najwyższą. Przez wzgląd na zastosowanie: stal konstrukcyjna (ogólnego zastosowania, automatowa, łożyskowa, sprężynowa, dla modernizowania cieplnego), narzędziowa (do pracy na zimno czy też gorąco oraz szybkotnąca), szczególna (bardzo atrakcyjna nierdzewna, kwasoodporna, magnetyczna, transformatorowa, żaroodporna) i historyczna. Z tych wszystkich rodzajów powstaje wiele gotowych towarów, jakie możemy zakupić w dowolnym sklepie budowlanym lub też narzędziowym.

Dodaj komentarz