Przeróżne metody projektowania ogrodów

Usługi

avatarAutor:

Słowo ogród nie zawsze świadczy to samo. Słowem tym określa się dużo, niejednokrotnie wybitnie od siebie rozmaitych miejsc. Nazywa się tak zarówno małe kawałki ziemi, położone przy domkach jednorodzinnych bądź blokach, jak oraz gigantyczne połacie obszaru opasującego pałace bądź dworki. Te drugie to gigantyczne ogrody, jakie bez przesady można by opisać mianem parków. Są one wyraźnie dziełami sztuki, nad którymi pracowały rzesze ludzi – od architektów krajobrazu i ogrodników, po robotników wykonujących ciężką i mozolną pracę.

Nijak mają się one do niedużych ogródków, w których zasianych jest parę tylko odmian roślin okalających mały trawnik. Te drugie służą tylko zaspokajaniu niedużych pragnień jej posiadaczy, jacy używają je, aby spędzać w nich letnie wieczory. Nie widać w nich artystycznej myśli, która cechuje zaplanowane z gigantycznym rozmachem królewskie oraz pałacowe ogromne ogrody, w jakich można znaleźć sztuczne skały – wypróbuj producent sztucznych skał. Na podstawie tych dwóch kompletnie ambiwalentnych przykładów jesteśmy w stanie wysnuć wniosek, iż słowo „ogród” ma wiele odcieni oraz jest używane w wielu przeróżnych sytuacjach. W ostateczności ogród ogrodowi nierówny. Trzeba jednakże postawić pewną granicę i odróżnić ogród od ogródka oraz parku. Znaczenia tych słów nie należy nikomu wyjaśniać – wszelkie wszak oznaczają to samo, różnią się tylko rozmiarem prezentowanych przez siebie budynków.

Mało kto wie, iż w procesie powstawania poszczególnych ogrodów bierze uczestnictwo znacznie więcej osób niż ogrodnik i jego pomocnicy. Nim te ekipy będą zdołały rozpocząć swoją pracę, muszę mieć pojęcie, co, gdzie i jak zrobić. Słowem – muszą posiadać projekt ogrodu i dokładne wytyczne z akcesoriami typu sztuczne skały – bogata oferta sztucznych skał. Te dokumenty z kolei musi im dostarczyć projektant krajobrazu, inaczej postać, jaka zawodowo zajmuje się tego typu pracą. Wykorzystując ze swojej wiedzy i umiejętności, przygotowuje on dokładne plany tego, co oraz w jakich miejscach ogrodu ma się odnaleźć. Musi on także wiedzieć, jakie części parków czy ogrodów będą w pokaźniejszym stopniu wystawione na działanie promieni słonecznych, a które – w mniejszym o obsadzić je właściwymi gatunkami roślin. Działa on według zarządzeń właściciela terenu, jaki jest jego zleceniodawcą.

Dodaj komentarz