Produkcja kawy i jej klasyfikacja – jaki rodzaj wybrać?

Rozrywka

avatarAutor:

Kawę uprawia się tylko w niektórych państwach. Jest to jednakże niesłychanie dochodowy biznes. Eksportowana jest niemal do wszystkich krajów – Europy, Ameryki, Azji. Chyba wszyscy, w każdym zakamarku na ziemi pijemy kawę. Rzecz jasna robimy to na przeróżne sposoby. Jednym kawa smakuje, inni jej nie konsumują, nie piją, wprost jej nie ubóstwiają. Niemniej jednak to jedynie od nas zależy, od stworzonego przez nas smaku czy gustu czy taką kawę będziemy pić. Jeśli kawę eksportuje się niemal do wszystkich krajów świadczy to, iż musi być fabrykowana w gigantycznych ilościach – oraz tak również jest w rzeczywistości. Każdego roku produkuje się aż 7 milionów ton kawy. To w zasadzie dużo. W zależności od tego, gdzie taka kawa zostanie wyprodukowana, z plantacji jakich krajów zostanie zebrana oraz jak zostanie przygotowana zależy jej smak.

A smaki są nadzwyczaj różnorodne. Pewno każdy z nas spotkał się z kawą bardziej gorzką czy taką, jakiej smak był niemal słodkawy. Kawę trzeba potrafić przygotować – sprawdź kawa indyjska. Niekiedy taki napój nie jest zanadto wyśmienity – musimy go porządnie przyprawić.

Na półkach sklepowych mamy wybitnie przeróżne kawy. Zapakowane są one w przeróżne opakowania, pudełeczka, woreczki. Niekiedy bardzo długo zastanawiamy się nim wybierzemy tą należytą. Żeby wiedzieć, jak dana kawa smakuje musimy jej spróbować. Nie ma innego sposobu na sprawdzenie jej smaku. Są kawy podobne do siebie w smaku, niemniej jednak są też i takie całkiem rozmaite.

Kawę można poddać klasyfikacji. Rekomenduje się kawy w ziarenkach, kawy rozpuszczalne i te, jakie są liofilizowane. W Polsce najpopularniejsze są kawy rozpuszczalne. Większość z nas pije właśnie takie kawy. Niegdyś nie były one dostępne. Trzeba było sprowadzać je z zagranicy – a to nieraz było wybitnie zawikłane.

Kupowało się wobec tego kawy w ziarnach oraz właściwie przygotowywało do parzenia – mieliło w młynkach do kawy tak, by uzyskać właściwą strukturę takich ziaren, żeby rozdrobnić je. Nie mogły być nazbyt drobne, ale oraz zanadto grube. Każdy sam musiał określić, jaka kawa smakuje mu najbardziej. Współcześnie mamy bardzo wielki wybór kaw. Są różne smaki, różni producenci.

Dodaj komentarz