Pasy klinowe uzębione

Motoryzacja

Autor:

Pasy klinowe stanowią jeden z najczęściej kupowanych produktów znajdujących się w ofertach producentów zajmujących się tworzeniem rozwiązań w dziedzinie technik napędu. Obok pasów zębatych, czy płaskich, pasy klinowe stanowią bardzo dużą grupę i są niezwykle chętnie kupowane przez klientów. Z całą pewnością wpływ mają na to zarówno jakość, jak i cena. Przy wyborze powinniśmy zwrócić również szczególna uwagę na producenta, gdyż to od niego w dużej mierze zależy, czy wykorzystane do budowy pasa materiały faktycznie mają tak dobra jakość i są wytrzymałe, jak może się nam wydawać.

Pasy klinowe uzębione używa się w tych urządzeniach, w których wykorzystywane są małe średnice kół pasowych. Powszechnie mówi się, że są one znacznie bardziej wytrzymałe, aniżeli koła klinowe w owijce. Między innymi dlatego chętnie wykorzystywane są głównie do napędów pojazdów roboczych. Są wykorzystywane do przenoszenia mocy z silnika spalinowego na: prądnice, wentylatory, pompy wodne itp. urządzenia.

Pas klinowy uzębiony charakteryzuje się tym, ze jego poślizg jest niewielki, a wartość przenoszonej mocy jest większa, aniżeli w pasie z owijką (wszystko przy bardzo podobnych gabarytach). Charakterystyczne tylko dla tych pasów jest to, że włókna cząsteczek materiału ułożone są czołowo do powierzchni bocznych. Ponadto, warto zauważyć fakt, ze specjalna budowa spowodowała, ze pasy te są niezwykle ciche i zapobiegają dużym wzrostom temperatur. Co więcej, pasy te umożliwiają przenoszenie obciążeń zarówno zmęczeniowych jak i uderzeniowych. Warto również wspomnieć o zakresie temperatur. Pasy klinowe tego typu pracują w temperaturze od minus 40 stopni do 100 stopni Celsjusza.

Warto również pamiętać co daje nam gwarancję dobrego pasa – a jest nim producent. Tylko najlepsi producenci zapewniają nam produkty, które wykonane są z najwyższej jakości materiałów i które mogą sprawdzić się nawet w najbardziej wymagających warunkach. Oczywiście nie bez znaczenia jest również dopasowanie odpowiedniego pasa do wymagań.

Dodaj komentarz