Odkurzacze

Dom i Wystrój

avatarAutor:

Nawet jeśli Twój dom jest czysty, jest absolutnie brudny! Dzieje się tak, ponieważ większość kurzu i brudu w Twoim domu jest zbyt mała, aby je dostrzec. Na szczęście większość z nas może żyć bez znajomości tej prawdy o naszych domach; wystarczy szybkie uruchomienie odkurzacza, abyśmy byli zadowoleni.

Domy dwudziestego pierwszego wieku są naszpikowane dziesiątkami urządzeń i gadżetów, ale odkurzacze są jednym z niewielu, bez których większość z nas po prostu nie mogłaby żyć. Wszyscy wiemy, że odkurzacze zasysają brud – ale jak dokładnie działają? I co odróżnia nowoczesny odkurzacz cyklonowy od starego worka? Przyjrzyjmy się temu bliżej!

Dlaczego nazywa się je „odkurzaczami”?

Nazwa „odkurzacz” jest nieco zdradzająca, jeśli chodzi o zrozumienie sposobu działania urządzenia: odkurzacze działają na zasadzie ssania. Jeśli kiedykolwiek próbowałeś tej sztuczki z bibułką i grzebieniem, wiesz, jak skuteczne może być ssanie w usuwaniu brudu. Jeśli nie, spróbuj teraz! Owiń kawałek bibuły wokół grzebienia. Zrób maksymalny wydech i wstrzymaj oddech. Przyłóż grzebień i bibułkę do ust. Teraz oprzyj się o zakurzony fotel i przyciśnij do niego swoje usta i grzebień. Wykonaj gwałtowny wdech, tak aby w rzeczywistości oddychać prosto przez grzebień. Odsuń grzebień od ust i obejrzyj bibułkę. Zobacz, jak bardzo jest brudna!

Teraz wyobraź sobie, co by się stało, gdybyś mógł stosować tę sztuczkę przez wiele godzin, tak jak odkurzacz. W końcu brud nagromadziłby się na bibułce do tego stopnia, że powietrze nie mogłoby już przez nią prawidłowo przepływać. Twoja zdolność do sprzątania – jako ludzkiego odkurzacza – zostałaby znacznie ograniczona. To bardzo ważny punkt: aby odkurzacz działał skutecznie, musi przez cały czas utrzymywać silny przepływ powietrza. Jeśli jego worek jest pełny lub filtry są zatkane, przepływ powietrza będzie drastycznie ograniczony i nie będzie on zbierał kurzu. Jest to problem, który dotyka prawie wszystkie rodzaje odkurzaczy – nawet te bezworkowe i cyklonowe, które są obecnie tak popularne.

Odkurzacze z workiem

Pierwsze odkurzacze elektryczne, wynalezione w 1901 roku przez brytyjskiego inżyniera, były prostymi urządzeniami ssącymi ze szczotką i głowicą ssącą z przodu, silnikiem w środku i workiem z tyłu. Gdy je włączałeś, silnik zaczynał pracować, zasysając powietrze i zanieczyszczenia, a następnie wdmuchiwał je do worka.

Przypomnij sobie sztuczkę z grzebieniem „ssanie i filtrowanie”, a od razu zrozumiesz, jak działają odkurzacze workowe starego typu. W miejsce Twoich ust znajduje się potężny silnik elektryczny połączony z wentylatorem, który zasysa powietrze. Zamiast bibułki i grzebienia jest worek na brud (czasami jest to jednorazowy worek papierowy w worku z tkaniny), który zatrzymuje zassany kurz, dzięki czemu można używać odkurzacza przez jakiś czas bez martwienia się o to, gdzie trafia cały brud. Worek nie jest całkowicie hermetyczny, jak mogłoby się wydawać. Powietrze może się z niego wydostać, ale nie brud, więc skutecznie działa jak filtr; powietrze jest zasysane do worka, a następnie wydostaje się przez niego, pozostawiając brud w środku.

Ten opis podsumowuje to, co dzieje się wewnątrz konwencjonalnej próżni:

 1. Gniazdo elektryczne dostarcza energię do silnika elektrycznego oczyszczacza.
 2. W typowym oczyszczaczu silnik elektryczny ma moc około 500-1000 W, więc zużywa pięć do dziesięciu razy więcej energii niż żarówka starego typu.
 3. Gumowy pas (niebieski) napędzany przez silnik elektryczny obraca szczotki i bijaki na wałku z przodu urządzenia.
 4. Energiczne bicie i szczotkowanie rozluźnia brud z dywanu lub wykładziny.
 5. Wentylator przymocowany do silnika elektrycznego zasysa powietrze i rozluźniony brud przez przód maszyny.
 6. Brudne powietrze przemieszcza się do tyłu maszyny, chłodząc silnik elektryczny podczas przechodzenia.
 7. Brud zostaje uwięziony w dolnej części worka na brud (może to być pojedynczy worek z tkaniny lub jednorazowy worek papierowy zamocowany wewnątrz worka z tkaniny).
 8. Stosunkowo czyste powietrze wydostaje się z tyłu. Zauważ, że powietrze wychodzące jest znacznie cieplejsze niż powietrze wchodzące, ponieważ odebrało ciepło odpadowe z silnika elektrycznego.

Jak działa odkurzacz bezworkowy?

Większość nowoczesnych odkurzaczy pozbyła się worków i zamiast nich używa łatwych do opróżnienia plastikowych pojemników. Oznacza to, że do oddzielania kurzu od powietrza (co wcześniej było zadaniem worków) muszą być stosowane filtry. Oto konfiguracja w typowym nowoczesnym, bezworkowym odkurzaczu Electrolux.

 • Wlot: mocuje się go do zwykłej głowicy czyszczącej i narzędzi wymiennych (bez ilustracji).
 • Pojemnik do zbierania zanieczyszczeń: Zwykle znajduje się wewnątrz oczyszczacza, z przodu.
 • Filtr HEPA: Filtr jest cylindrem ze złożonego papieru przymocowanym do pomarańczowego kawałka, który widać u podstawy pojemnika na zanieczyszczenia. Powietrze jest zasysane przez filtr, pozostawiając brud w pojemniku.
 • Jednostka silnikowa: Ten oczyszczacz ma bardzo mocny, 2000-watowy silnik, choć potrzebuje go, aby wciągnąć powietrze przez filtr HEPA. Moc silnika w przypadku oczyszczaczy z filtrem HEPA może być myląca: niekoniecznie zapewnia on większą siłę ssania, ponieważ większa część jego mocy jest zużywana na przepuszczanie powietrza przez filtr, który może się często zatykać.
 • Filtr i kratka wylotowa: Jest to zwykły kawałek gąbki, który można wyjąć i umyć.

Zobacz więcej informacja na stronie: https://kb.pl/porady/czy-potrzebny-mi-odkurzacz-bezprzewodowy-_wp21/

Dodaj komentarz