Medycyna stosująca zioła – w jakim miejscu odnaleźć?

Zakupy

avatarAutor:

Ziołolecznictwo na długie lata odeszło w zapomnienie, wyparte przez medycynę opierającą się na syntetycznej produkcji leków. Zioła uznano w owym czasie za mało pewny środek leczenia, a część autorytetów lekarskich z przełomu XIX i XX w. twierdziła nawet, że są niesłychanie niezdrowe oraz trujące. Dzisiaj jednakże zioła z powrotem uzyskują należytą sobie rangę we nowoczesnej medycynie to właśnie dzięki popularyzowaniu medycyny naturalnej.

Zioła warto jest wykorzystywać w przypadku wszystkich lżejszych schorzeń. Nie mają albowiem tak drastycznych ubocznych środków działania jak większość farmaceutyków. Część dzisiejszych internistów oraz pediatrów zaleca nawet w wypadku infekcji korzystanie z ziół oraz kategorycznie odradza zastosowanie antybiotyków.

Przykładowo, w przypadku infekcji oraz zapaleń gardła oraz migdałków czy anginy, lekarze polecają płukanki z szałwii, która ma silne działanie ściągające, bakteriobójcze oraz przeciwzapalne. Jednakże zdarza się w szeregu przypadków, iż same zioła nie wystarczają i terapię trzeba wspomagać antybiotykami – wtenczas rekomendujemy white widow. Polska jest krajem o niezwykle bogatej i różnorodnej faunie. Na jej terenie występuje nadzwyczaj dużo roślin o właściwościach leczniczych. Zioła w Polsce pojawiają się zarówno w naturze, np. na łąkach czy w lasach.

Ze względu na pomocne warunki geograficzne także uprawia się je w hodowlach. Najpopularniejsze polskie zioła znajdują zastosowanie również w medycynie, jak i w kuchni. Są to m.in. bazylia, tymianek, kminek, koper, pietruszka, majeranek, rumianek, szałwia, tymianek oraz mięta.

Przetwarza się je, np. suszy albo mieli oraz wyprzedaje następnie w formie przypraw lub ewentualnie również wiąże w pęczki i sprzedaje się je w naturalnej formie. Z wielu ziół produkuje się również napary i herbaty, np. z szałwi i rumianku. Inne znane i cenione polskie zioła to dzika róża, jałowiec, brzoza, pokrzywa, podbiał, kasztanowiec, krwawnik, lipa, mniszek lekarski, babka lancetowata, głóg dwu i jednoszyjkowy, borówka czernica. Znajdują zastosowanie przede wszystkim w medycynie naturalnej, zwłaszcza w fitoterapii i aromaterapii.

Dodaj komentarz