Kiedy najodpowiedniej rozpocząć budowę domu?

Dom i Wystrój

avatarAutor:

Planując budowę swojego domu, warto jest tak zaplanować pojedyncze jej etapy, by optymalnie wyeksploatować warunki pogodowe i nie mieć przy okazji tego rodzaju problemów, że mróz utrudni nam na przykład dokończenie pewnego etapu budowy. Dlatego najlepszym, optymalnym rozwiązaniem będzie rozpoczęcie prac budowniczych przedwczesną wiosną, by najpóźniej w miesiącach jesiennych zakończyć prace na zewnątrz budynku, gdy będzie on już zadaszony, okna i drzwi będą zamontowane. Wskutek tego też prace i czynności powiązane z preparacją samej budowy należałoby rozpocząć już w roku poprzedzającym budowę, albowiem uzyskiwanie pojedynczych zezwoleń, gromadzenie wszelkiej potrzebnej dokumentacji przecież może trwać kilka ładnych miesięcy. Nawet kwestia przyłączenia pojedynczych mediów, decyzje wydane w tej sprawie również powodują dodatkowy czas, konieczny do uzyskania warunków znaczących dla rozpoczęcia stosownych prac budowlanych. Najogromniejszym wrogiem procesu budowy jest mróz, bo większość prac powiązanych z murowaniem lub tynkowaniem nie powinna być prowadzona w temperaturze ujemnej, bardzo dobre jest nie przekraczanie granicy 5 stopni Celsjusza.

Fundament – jak sama nazwa podkreśla – to podstawa całej konstrukcji, powinien być w następstwie tego wykonany z dobrej jakości materiałów, rzetelnie, ze znajomością sztuki budowlanej – polecamy także alternatywę, domy modułowe całoroczne. Na pewno podchodząc do tej czynności, nie wolno robić tego późną jesienią, albowiem mróz jest największym wrogiem świeżo wykonanego fundamentu. Najodpowiedniej w takim razie wykonać ten etap prac wczesną wiosną, dobrze wykonany fundament zapobiegnie sytuacjom, iż budynek w przyszłości będzie osiadał, a ściany trzaskały.

Dobrze wykonany fundament zapobiegnie tez przenikaniu do wnętrza obiektu wód gruntowych, jak tez przemarzaniu ścian, co jest ogromnie ważne w procesie dalszego użytkowania domu. Technika zrealizowania fundamentu jest również zależna od jakości oraz typu podłoża, jakie znajduje się w danym miejscu. Dlatego wykonanie fundamentu pod dom należałoby jest zlecić wykwalifikowanej, wypróbowanej ekipie, aby posiadać pewność jego wzorowego wykonania. Beton użyty do tego rodzaju prac powinien być najwyższej jakości, najpoprawniej jest zamówić gotowy beton, przywieziony na budowę w szczególnej betoniarce – wyrabianie betonu na miejscu stwarza bo pewne ryzyko jego słabszej jakości.

Dodaj komentarz