Jak przetrwać wizytację u dentysty?

Inne

Autor:

Jakikolwiek człowiek boi się bólu. Nasz mózg wyekwipowany jest w receptory, które pozwalają go uniknąć, na przykład w owym czasie, gdy odruchowo oddalamy rękę od płomienia świecy. Wiemy, że wolno się sparzyć, a co za tym idzie będzie bolało. Jednakowo rzecz ma się, kiedy z całych sił staramy się uniknąć rzeczy, jakie przypominają nam cierpienie, mamy z nimi nie optymalne wspomnienia. Chronimy się przed tym co naszym stwierdzeniem nie odpowiednie. Wizyta u dentysty jest jedną z wizyt, której boi się większość z nas. Pewnie już chociaż jeden ząb w naszym życiu został wyrwany albo leczony, a ten proces nie zawsze bywa przyjemny. Rodzice ciągnęli nas na siłę do gabinetu, gwarantując, że nic nie będzie bolało, a pani dentystka tylko zajrzy Tobie do buzi. Na tym się niemniej jednak nie kończyło. Pamiętamy ból jaki kojarzył się z wyrywaniem, mimo przyrzeczeń, że nie będzie bolało. Trauma z dzieciństwa przeniosła się także na nasze dorosłe życie. Odkładamy wizytę u dentysty tak długo, aż nie zaczniemy wyć z bólu. Tutaj stomatolog oświęcim to jedno z nielicznych punktów gdzie w moim wypadku nie bolało aż tak bardzo.

Długo wypatrywałem miejsca gdzie ekspert postara się by jak najmniej bolało oraz zrobi wszystko by jakoś ochronić moje uzębienie, a nie od razu je wyrywać. Większa część dentystów oferuje wstawki, protezy, mój stomatolog walczy o każdy mój ząb. Z całego serca polecam do znajomym oraz rodzinie, większa część jest zaspokojona. Wybierając się do dentysty wielokrotnie zastanawiamy się ile nas to będzie kosztowało. Plomba spadła, przydałoby się wyrwać ząb z tyłu oraz wybielić te przednie, bowiem przez kawę i papierosy nie da się ich doczyścić. Sama wizyta to również koszty. Jak to wszystko pogodzić z domowym budżetem oraz nie zwariować? Mamy do wyboru dwie opcje: pójdziemy do dentysty publicznego, lub zgłosimy się do prywatnego gabinetu. Odontologia proponuje nam około dwudziestu gabinetów prywatnych i kilka publicznych, w których kolejka do lekarza jest tak znaczna, że chcąc iść na kontrolę musimy zameldować się kilka miesięcy uprzednio.

Paradoks! Skąd we wrześniu jesteśmy w stanie mieć pojęcie, że w grudniu będzie nas bolała dwójka? Zapisanie się na wizytę publiczną ma sens kiedy idziemy na kontrolę, albo zarezerwujemy sobie jakiś zabieg na ten termin. Skąd jednakże mamy wiedzieć jaki? W następstwie tego wielu z nas wybiera osobistych dentystów. Co zgodność z rzeczywistością do nich także jest kolejka, jednakowoż dużo mniejsza aniżeli do placówki publicznej. Płatności wolno rozłożyć na raty, a co do wykonania naszych zabiegów nie musimy się troskać. Dentyści prywatni korzystają z dogodniejszych, inaczej droższych materiałów, właśnie dlatego taki zabieg starcza na dłużej, daje większą gwarancję.

Dodaj komentarz