Jak działa klimatyzator?

Budownictwo

avatarAutor:

Wentylator jest urządzeniem, które potocznie mówiąc, używane jest do chłodzenia pomieszczenia. Jeżeli klimatyzacja nie jest procesem chłodzącym, wyłącznie zezwalającym na utrzymanie optymalnego klimatu w danym pomieszczeniu, to klimatyzator jest sprzętem, dzięki jakiemu to najlepsze utrzymanie klimatu jest możliwe. Za jego pomocą możliwa jest klimatyzacja – więcej na rekuperacja żary. Wentylator składa się z trzech nadrzędnych części, mianowicie skraplacza, sprężarki i parownika. Parownik i skraplacz do tego wyposażone są w wentylator. Parownik jest częścią sytuowaną w obrębie pomieszczenia, natomiast klimatyzator promieniowy wymusza na nim obieg powietrza. Na parowniku ochładza się powietrze z klimatyzowanego pomieszczenia, oddając w ten sposób ciepło pośredniemu czynnikowi chłodniczemu – cyrkuluje on w obiegu zamkniętym.

Gaz, jaki jest czynnikiem pośrednim, zostaje sprzężony w sprężarce, co wywołuje wzrost jego temperatury. Gaz ulega skropleniu i przekształca się w ciecz, która trafia do elementu rozprężonego. Niegdyś, niezwykle nieraz zdarzało się, iż pojęcie klimatyzacji było mylone z pojęciem wentylacji. Są to dwa, gruntownie inne zagadnienia. Klimatyzacja, jak już wcześniej wspomniano, jest procesem, dzięki któremu możliwe jest utrzymanie godziwego, perfekcyjnego dla ludzi, klimatu w danym pomieszczeniu. Tudzież wentylacja jest do głębi innym przebiegiem.

Klimatyzacja przystosowuje temperaturę, wilgotność i przepływ powietrza, natomiast wentylacja gwarantuje jego wymianę, skażonego, na czyste. W trakcie tego procesu zachodzi wymiana. Wyróżnia się wentylację naturalną i mechaniczną. Tą zwierzchnią bezwiednie użytkuje wielu ludzi. Polega na zwykłym otworzeniu okna, a też spowodowaniu przeciągu. Tak zwane, potocznie, wietrzenie, naturalnie gwarantuje wymianę zanieczyszczonego powietrza na oczyszczone. W dużych budynkach stosowanie przeciągów może być dosyć uciążliwe, wobec tego regularnym zastosowaniem jest w takich przypadkach wentylacja mechaniczna. Nie wystawia na przeziębienia.

Dodaj komentarz