Ile trwają studia? Kulminacja nauki pracą licencjacką lub ewentualnie doktorską

Usługi

avatarAutor:

Jeszcze do niedawna zdominowało przekonanie, że jednostka z wyższym wykształceniem powinna zdołać pochwalić się zdobytym tytułem magistra. W dzisiejszych czasach jednak, po wpisaniu podziału studiowania na dwa etapy, wiele osób decyduje się na zakończenie własnej edukacji na poziomie licencjata, zakładając, że będzie zajmować się konstruowaniem osobistej kariery zawodowej, a na studia magisterskie powróci być może następnie. Rzecz jasna bezustannie są osoby, które decydują się na studia magisterskie od razu. W pewnych sytuacjach jednakże wybierają całkiem inny kierunek, aby podczas pełnego procesu studiowania uzyskać wiedzę z obszernego zakresu oraz móc pochwalić się uzyskanym wykształceniem w dwóch przeróżnych dziedzinach.

Ewidentnie z punktu widzenia młodego człowieka sytuacja ta jest dobra. W ciągu pięciu lat studiów ma on możliwość ukończenia dwóch kierunków. Taką praktykę stosują na przykład młodzi praktykanci dziennikarstwa, którzy najpierw zdobywają tytuł licencjata z aspektu politologii, socjologii lub ewentualnie polonistyki czy kulturoznawstwa, a następnie kontynuują naukę na studiach typowo redakcyjnych – w korekcie prac pomogą zawodowcy z usługi redaktorskie. Bo należy tu oznaczyć, iż obecnie w znacznej większości przypadków studia magisterskie trwają tylko dwa lata, w czasie jakich trzeba uczestniczyć w zajęciach z przedmiotów mających w głównej mierze poszerzyć ogólną wiedzę w danej dyscyplinie oraz w takich, które pozwalają na rozwijanie własnych, wielokrotnie bardzo wąskich zainteresowań. Najważniejsze w trakcie studiów magisterskich jest oczywiście seminarium. To specyficzny rodzaj zajęć, jaki odbywa się w mniejszych aniżeli standardowe, dwudziestokilkuosobowe, grupach.

Na początku seminarium, każdy z jego uczestników wybiera sobie konkretny temat, który w ciągu całych studiów magisterskich pragnie zgłębiać. W następnej kolejności w czasie olejnych spotkań przedstawia wyniki swojej pracy, by na koniec utworzyć na ich podstawie pracę magisterską. Studia magisterskie naturalnie kończą się tak oznaczaną obroną pracy. Nota studiów jest wypadkową oceny pracy, obrony oraz średniej ocen zdobytych z pojedynczych egzaminów zdawanych w trakcie studiów.

Dodaj komentarz