Gdy nie znamy prawa – asysta mecenasa

Usługi

avatarAutor:

Rodziciele na ogół chcieliby dla swoich dzieci kariery prawniczej. Ale równocześnie w naszym kraju zaufanie do adwokatów ciągle maleje. Dotyczy to też adwokatów, choć dawno temu wśród zawodów sądowych cieszyły się najogromniejszym zaufaniem. Wypływało to z faktu, że adwokaci kojarzyli się z obrońcami opozycjonistów, co wywierało do nich sympatię. Po metamorfozach konstytucyjnych spostrzegamy to właśnie dzięki mediom, że adwokaci bronią nie zawsze legendarnych osób publicznych. Mecenas wspomaga jednakże kontrahentowi w imię prawa, według jakiego każdy ma do takiej obrony prawo, bez względu od własnego stosunku do popełnionego przez niego czynu.

Chociaż jakikolwiek adwokat powinien przestrzegać zasad etyki adwokackiej zawartej w Kodeksie Etyki Adwokackiej, to jednak nie wystarcza, żebyśmy im wierzyli. Kodeks ten mówi jasno, że stosunek klienta oparty jest na zaufaniu i adwokat powinien zakończyć współpracę z klientem jeśli ten stracił to zaufanie. Atrakcyjne, ilu mecenasów rzeczywiście zdecyduje się to robić w takiej sytuacji? Starożytni jak mieli w tym wypadku rację. Nieznajomość prawa zwyczajnie szkodzi, albowiem nie jest żadnym wyjaśnieniem, kiedy popełni się czyn niedozwolony, stojący w sprzeczności z jakimś aktem prawnym. Nie sposób jednakże zaznajomić całego prawa obowiązującego w danym kraju. Także prawnicy specjalizują się w określonych jego dyscyplinach. I tak nawet dobry adwokat z Łodzi koncentruje się albo na przepisach prawa karnego, albo na sprawach rozpatrywanych przez sądy rodzinne oraz tak dalej.

Zwykłemu człowiekowi niezmiernie łatwo wstąpić w konflikt z prawem, albowiem, jak wspomniałam, gąszcz rozporządzeń będzie w zasadzie nie do ogarnięcia. Kiedy tak właściwie już tak się zdarzy niewątpliwie warto poszukać wsparcia kogoś takiego, jak adwokat. Nie tylko pomoże nam w pełni zrozumieć problem, w jakim się odnaleźliśmy, jednak może sprawnie przeprowadzić nas przez meandry możliwego procesu karnego. Koszt, jaki to za sobą niesie i tak może być o wiele niższy, niż bez takiego fachowego wsparcia. Prawnik może przydać się nam w bynajmniej wyczekiwanym momencie. Warto znać prawo w miarę możliwości. Niemniej jednak warto również zaufać fachowcowi, kiedy tak właściwie już zajdzie taka potrzeba.

Dodaj komentarz