Czym jest i w jaki sposób działa rezonans oraz tomografia komputerowa?

Zdrowie

avatarAutor:

Dziś lekarze coraz to częściej twierdzą, że tomografia komputerowa przeciwwskazania posiada, mimo, iż nie są one groźne dla życia, to niemniej jednak mogą mieć wpływ na skonstruowany przez nas organizm, a tym samym na nasze zdrowie. Z tego także względu badanie, którym jest tomografia komputerowa przeciwwskazania wyróżnia w głównej mierze dla kobiet, które znajdują się w czasie ciąży oraz w wieku rozrodczym. W tym okresie tomografia komputerowa przeciwwskazania obejmuje w owym czasie badania w obrębie brzucha i miednicy u dam.

Jeśli tomografia komputerowa musi zostać przeprowadzona w czasie, kiedy tak właściwie dama jest w ciąży używa się specjalnych osłon na ciało. Wiele przeciwwskazań obejmuje także dzieci, jakie mają poniżej dwóch lat, zaś w tym wypadku badania te wykonać należy na ściśle uzgodnionych zasadach – wypróbuj rezonans magnetyczny kolana. Pacjentów, którzy nie są w stanie pozostać poddani tomografii komputerowej podzielono na parę grup. Jedną z grup są pacjenci, których kwalifikuje się do grupy podwyższonego niebezpieczeństwa. Do grupy tej przynależą przede wszystkim: pacjenci z wywiadem uczuleniowym, ze chorobami tarczycy, z niewydolnością wątroby oraz z przewlekłymi chorobami płuc. Test, jakim jest rezonans magnetyczny bazuje w kluczowej mierze na ulokowaniu prawdopodobnego pacjenta w komorze aparatu. W aparacie tym znajduje się stałe pole magnetyczne, jakie charakteryzuje się niezwykle wysoką energią. W wyniku przeprowadzania badania, jakim jest rezonans magnetyczny, powstają linie pola magnetycznego, jakie ustawiają się wokół ciała ludzkiego. Prócz tego sam aparat, jakim wykonuje się badanie, jakim jest rezonans magnetyczny emituje fale radiowe.

Fale te docierają do niemal wszystkich tkanek, jakie odnajdują się w organizmie ludzkim, wywierają powstawanie analogicznych fal, a to oznaczane jest rezonansem magnetycznym. Fale, jakie wytwarzane są przez ludzki organizm z kolei odbiera aparat. Rezonator używa w własnej pracy jądro atomu wodoru, zaś dzięki temu, iż liczba jąder wodoru w różnych tkankach jest różna, daje to szansę uzyskania obrazu. W następnej kolejności z pomocą komputera ustalamy rezonans magnetyczny, co możliwe jest dzięki wykonaniu skomplikowanych obliczeń. Rezonans magnetyczny nie użytkuje podczas badania promieni rentgenowskich, co powoduje, że nie ingeruje w niesprzyjający sposób w organizm człowieka.

Dodaj komentarz