Blachy dachowe w czasie remontu lub budowy dachu

Budownictwo

avatarAutor:

Na stworzonym przez nas rynku jesteśmy w stanie wyróżnić następujące typy blach dachowych: standardowe czy też tak oznaczane blachy dachowe odkrywczej generacji, innymi słowy blachy dachowe termozgrzewalne. Blachy dachowe stereotypowe odnajdują swoje przeznaczenie między innymi w egzekwowaniu wielowarstwowych pokryć dachowych czy też izolacji przeciwwilgociowych – sprawdź orynnowanie dachu. Do produkcji pap szablonowych stosowany jest asfalt niemodyfikowany, osnowę stanowi zaś tektura budownicza o gramaturze 333g/m2 lub 400g/m2. W zależności od typu blachy dachowe od wierzchniej i dolnej strony pokryte są one drobno bądź też gruboziarnistą posypką. Pomimo tego, że na rynku odkrywają się aktualnie nowocześniejsze typy pap, blachy dachowe schematyczne cieszą się dużą renomą, a to za sprawą ich ceny. Blachy dachowe termozgrzewalne składają się z sześciu powłok (od góry): zakład wzdłużny; posypka mineralna w rozmaitych odcieniach; wodoszczelna kompozycja bitumiczna; osnowa; wodoszczelna mieszanka bitumiczna; folia poliolefinowa.

Różnica między tymi dwoma rodzajami dotyczy sposobu ich układania. Na dolnej stronie internetowej blachy dachowe zgrzewalnej ulokowana została akcesoryjna warstwa asfaltu, jaka ma służyć dokładnemu sklejeniu blachy dachowe z podłożem podczas stapiania jej palnikiem gazowym. Żeby blacha służyła nam na dłużej trzeba komponować ją zgodnie z pewnymi zasadami występującymi w sztuce budowlanej oraz w trakcie dopisujących warunków pogodowych. Punktem, które w największym stopniu narażone jest na zniszczenie jest obróbka. Trzeba tu szczególnie uważać na niedociągnięcia obróbek, by w przyszłości wilgoć nie powodowała zniszczeń oraz nie dostawała się do wnętrza domu. Blacha stosowana do pokrywania dachów musi mieć jednolitą strukturę, nieposiadającą załamań czy dziur.

Szablonowe blachy dachowe przykleja się lepikiem lub też klejem na gorąco czy też na zimno. Blachy dachowe termozgrzewalne natomiast przykleja się przy użyciu palników gazowych. Zasada układania blachy dachowe polega na podgrzewaniu dolnej warstwy- bitum jaki się tam znajduje topi się, dzięki czemu przykleja się ona do podłoża. Jednym ze sposobów układania blachy dachowe a jednocześnie najczęściej stosowanym jest zgrzewanie pełnej szerokości rolki i przytwierdzenie jej do podłoża. Blachy dachowe mają tzw. zakład pod następny pas, który z reguły ma szerokość od 8-10cm. Żeby blacha położona była szczelnie trzeba zgrzewać ją na minimum 8cm na długości oraz 10cm na finałach rolek. Aby zapobiec nadmiernemu wtopieniu się asfaltu na zgrzewie czas podgrzewania nie może być zbyt długi.

Dodaj komentarz